• Eugene Weekly Loves You!
Share |

A Tisket, A Tasket

Baskets of consumable presents for those who have it all

Some gifts warm the heart and others appease the stomach. Gifts of food and drink baskets are sure to please even those hard-to-buy-for folks on your gift list. 

First, stop by Sundance Natural Foods to create a delicious mulled cider gift basket. Start with a 3-quart jug of R.W. Knudsen organic apple juice for $9.99. To make the distinctive, spiced flavor, head over to the bulk section and pick up Mountain Rose Herbs’ whole cloves for $1.97 an ounce and a few Red Ape cinnamon sticks for $1.19 an ounce. Finally, grab an organic navel orange for $2.49 a pound. Place the ingredients in a punch bowl with your best recipe, add a ladle and your cider kit is complete.

Sundance also has a great variety of loose-leaf teas, and as any tea snob will tell you, loose-leaf is the only way to properly enjoy a hot cup of tea. Pick up a tea-diffuser spoon for $2.50 and then choose your favorite tea blends. Rose black tea by Two Hills Tea makes a delicious breakfast treat at $2.53 per ounce, while Frontier Natural Products’ organic green chai tea at $1.85 per ounce provides a unique twist to a classic flavor. Arrange all these products in a teapot and give this kit to your favorite tea addict.

For tasty holiday treats, make your way to Market of Choice, where you can find supplies to build a caramel-corn kit. You’ll need a bag of popcorn kernels, so try Natural Value’s two-pound bag of organic yellow popcorn for $3.99. Add some C&H dark brown cane sugar for $2.39 and Frontier all-natural vanilla extract for $4.39. Put the ingredients in a popcorn bowl for sharing, include a reminder to add butter to the recipe and your caramel-corn kit is ready to go. 

Quick breakfasts are always appreciated, so you can also use Market of Choice to put together a pancake kit. Start with Pamela’s Baking and Pancake mix for $6.99, along with some indulgent Spring Tree maple syrup for $8.59 and a bag of Ghirardelli chocolate chips for $3.59. Stick these all in a mixing bowl and your task is complete.